Legjobb Firefox kiegészítők
Legjobb Firefox kiegészítők amivel megkönnyítheti a mindennapjait.
Mielőtt elkezdenénk részletezni a legjobb Firefox bővítményeket előtte tekintsük át, hogy mit érdemes tudni erről a kereső motorról. A Mozilla Firefox mindig az első számú asztali webböngésző lesz a legtöbb adatvédelmet preferáló felhasználó számára. A Mozilla Firefox, a Google Chorme-hoz hasonló nyílt forráskódú, ingyenes webböngésző program, amit a Mozilla Alapítvány fejleszt. Magyarország elsőszámú böngészője volt 2009-től amíg a Google Chrome 2013 októberében át nem vette a dobogó első helyét. Világszinten pedig a harmadik legtöbbet használt böngésző az Internet Explorer után.
A Firefox is hasonló bővítmény könyvtárral rendelkezik mint a Google Chrome. Számos testreszabhatósági, teljeseítménynövelő és kényelmet javító bövítményt tölthetünk le.
A következő listában a Mozzila Firefox kiegészítőit fogjuk bemutatni, olyan sorrendben ahogy maga a Mozzila fejlesztői ajánlják.
10. Facebook Container
A Facebook Container egy elszigetelt tárolóba különíti el Facebook-követőkódjait, amivel megnehezíti, hogy a Facebook harmadik felektől származó cookie-kkal kövesse nyomon látogatásait más weboldalakra. Működése fontos, mivel telepítés után a bővítmény bezárja a Facebook lapokat, törli a Facebook cookie-kat, és kijelentkezteti a Facebook fiókjáról.Amikor legközelebb megnyitja a Facebookot, az oldal egy új lapon nyílik meg. A lapfül kék színű lesz, ez jelzi, hogy a bővítmény aktív.
9. Firefox Multi-Account Containers
A Firefox Multi-Account Containers bővítmény lehetővé teszi, hogy minden egyes megnyitott weboldalhoz külön dobozt válasszon. Ennek segítségével, egy okos könyvjelző gyüjteményt tud létrehozni. Ahol kialakíthat különböző mappákat minden élet helyzetnek megfelelően.
8. Firefox Color
Ez a Firefox bővítmény teszi lehetővé, hogy a böngészőnket teljesen egyedivé alakítsuk át. Van lehetőségünk több alapértelmezett sablonból választani. Akinek ezek nem felelnek meg azoknak van lehetőség egyedileg beállítani minden lehetséges szín opciót. Beállíthatjuk a fejléc színeit, a gombok szineit, szöveg színeket és még sok más lehetőséget ad számunkra. Letölthető itt.
7. Firefox Relay
Mindenkinek sok online fiókkal rendelkezik, de ezekhez csak egy vagy két e-mail címet szoktunk használni. Ez azt jelenti, hogy ha csak egy fiókot törnek fel, minden, hasonló e-mail címet használó fiókunk szintén veszélyben van.
A Firefox Relay segít megvédeni valódi e-mail címünket – amely szorosan kapcsolódik az online személyazonosságunkhoz. Lehetővé teszi egyedi, véletlenszerű álnevek létrehozását, amelyek segítségével fiókokat, alkalmazásokat vagy hírleveleket regisztrálhat, és továbbítja az üzeneteket a valódi e-mail címünkre. Ha úgy találja, hogy egy fiók nem kívánt e-maileket vagy spamet küld, letilthatja az álnevet, és az nem küld e-maileket a beérkező levelek mappájába.
6. RegretsReporter
A RegretsReporter bővítmény lehetőséget ad a YouTube Rerets bejelentésére – olyan videókra, amelyeket a YouTube ajánlott számunkra, de minket az adott videó anyaga/téma nem érdekel többé. Ez a bővítmény egy olan felhsználói csoport ötletet alapján jött létre akiknek a céljuk, hogy a Youtube többet megtudjon arról, hogy az emberek milyen tartalmak után érdeklődnek. A RegretsReporter csak 18 éves vagy idősebb személyek számára készült. Adatainak kutatásokhoz való hozzájárulásával segíthet az egyik legerősebb ajánlási motorjának fejlesztésében.
5. Laboratory (Content Security Policy / CSP Toolkit)
A Laboratory egy bővítmény, amely segít létrehozni egy Content Security Policy (CSP) fejlécet a webhelyéhez. Ez a bővítmény inkább fejlesztőknek készült, de akinek van weboldaluk és fontos számukra a biztonság azok is könnyen tudják használni. A Content Security Policy (CSP) egy olyan biztonsági réteg, amely segít bizonyos típusú támadások észlelésében, beleértve a Cross-Site Scripting (XSS) és az adat befecskendezési(adatbázis támadások) támadásokat. Ezeket a támadásokat az adatlopástól a webhelyek megrongálásán át a rosszindulatú programok terjesztéséig mindenre használják.
4. B!tch to Boss
A mai világban rengeteg káros hatás érheti gyermekeinket. Ilyen káros hatások az interneten például a becsmérlő szavak használata. Ha gyermekeinket ezektől a szavaktól mentes internetezését szeretnénk elérni akkor ez a bővítmény a megfelelő. A B!tch to Boss megtalálja és lecseréli az olyan becsmérlő szavakat, mint a „szuka”, „slampa” és „csúnya nő”, a „főnök” szóra.
3. Princeton Political and COVID-19 News Study
Ez egy interaktív bővítmény. A bővítmény lényege, hogy a fejlesztők a felhasználók által kapott adatokból kutatásokat végeznek, hogy az internetezők miként viszonyulnak a politikai és a Covid-19 járvánnyal foglalkozó hírekhez. A bővítmény letöltése után el kell fogadjunk néhány adatvédelmi szabályzatot és a bővitmény aktiválása után részt is vehetünk a tanulmányban.
2. uBlock Origin
Egy hatékony reklám- és követésblokkoló böngészőkhöz, amely kíméletes a processzorral és a memóriával, de az eredmény látványos. Kevesebb reklám és promócios anyaggal találkozunk az internetezésünk során.
Használat: A nagy bekapcsológomb a kiegészítő tiltására/engedélyezésére szolgál a jelenlegi webhelyen. A gomb kizárólag a jelenlegi webhelyre érvényes, nem egy globális kapcsoló.
1. Video DownloadHelper
A Video DownloadHelper a legjobb bővítmény a videók és képfájlok webhelyekről való mentésére. Amikor a DownloadHelper olyan beágyazott videókat észlel az adott weblapon, amelyeknél letölthető a videó/kép tartalma, az eszköztár ikonja kiemelkedik, és egy egyszerű menü segítségével egy kattintással tölthet le az adott fájlokat.